MENÜ
Çelik Yönetim Profesyonel Bina ve Tesis Yönetimi İzmir ÜYE GİRİŞİ

Siteden İş yeri veya Konut Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Siteden İş yeri veya Konut Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Site içerisinde olduğunu düşünerek aldığınız iş yeri veya konut aslında site içerisinde olmayabilir. Bu şekilde bir durumla karşılaşıp mağdur durumuna düşmemek için dikkat edilmesi gereken 5 önemli teknik detay var.

  1. Dairenin inşaatın ruhsatına ve projeye uygunluğu.

Bazı yükleniciler ruhsatı aldıktan sonra projeye uygun olmayan işler yapabiliyor. İskan raporu aldıktan sonra inşaat imara aykırı yapım gerçekleştirdiğinde ceza ev sahibine gelir. Örneğin; balkonun odaya eklenmesi, giriş katın önündeki ortak bahçenin, giriş kattaki dairenin kullanımına özel olarak gösterilmesi gibi projenin ruhsat verildiği haline uygun olmayan yapıların kullanımı sırasında olumsuz durumlarla karşılaşılmaması için belediye kayıtlarının incelenmesi gerekir.

     2. Satın alınan dairenin arsa payı.

Arsa payı, site yönetimi seçilirken, ortak giderler maliklere paylaştırılırken ve diğer yönetim ile ilgili yapılacak oylamalarda önemli etkiye sahiptir. Binanın yıkılıp arsaya dönüştüğü durumlarda maliklerin alanı arsa olarak satmaya karar verebilirler. Bu aşamada satış bedeli arsa payına göre belirlenir. Böyle bir durum yaşandığında mağdur duruma düşmemek için satın alma esnasında arsa payının dairenin konumuna ve büyüklüğüne uygunluğu kontrol edilmelidir.

     3.Sosyal tesislerin mülkiyeti.

Sosyal tesislerin (spor alanlarını, havuz vb.) mülkiyeti maliklerde olmayabilir; inşaat şirketine ait olabilir veya üçüncü bir şahsa satılmış olabilir. Tesislerin maliklere ait olmadığı durumlarda, mülkiyet sahipleri sosyal tesislerden para karşılığı yararlanmak zorunda kalabilir. Sosyal tesislerin mülkiyeti üçüncü şahıslarda olduğunda, dışarıdan müşteri alınması güvenliği tehdit edebilir ve durum evlerinin değerinin düşmesine neden olabilir. Sosyal tesislerin satın aldığınız daire ile aynı parselde olması gerekiyor. Eğer farklı parselde kalmışsa ve dairinizin ait olduğu parseldeki kişilerin sosyal tesisleri kullanım hakkı resmi şekilde güvence altına alınmamışsa, sosyal tesislerin içinde bulunduğu parsel sahipleri sosyal tesisleri kullanılmasını engelleme hakkına sahip olmuş olurlar. Ek olarak, sosyal tesisler izin almadan veya kamuya terk edilen alanlara yapılmış olabilir. Eğer böyle bir durum varsa daire sahibi yıkım veya belediye ücret ödenmesi gibi durumlarla karşı karşıya kalabiliyor.

   4. Hukuken site olması.

Birden fazla blogtan oluşan, çevresi duvarla örülen ve girişinde güvenlik bulunan her yerleşim yeri hukuken site sayılmaz. Site içi olarak satın aldığınız daire, birbirinden bağımsız yapılmış ve ayrı ayrı yönetim planları oluşturulmuş bir yerleşim alanı içerisinde yer alıyor olabilir. Daire eğer birden fazla parselde kurulu bir site ise parsellerin arasındaki yolların siteye mi ait yoksa kamusal mı olduğu araştırılmalı. Eğer kamusal yol ise sitenin içerisinden araçlar geçebilir, tesisler ve yaşam/çalışma alanınız ayrı taraflarda kalmış olabilir. Eğer kamusal alanda gözüken ancak yerleşim yerinin duvarları arasında kalmış yol ya da sosyal tesis varsa çevredeki yaşayan kişilerin şikayetleri sonucunda duvarlarınız yıkılır ve söz konusu alanlar halkın kullanıma açılır. Bu gibi durumlar yaşam kalitenizi, konforunuzu ve güvenliğinizi olumsuz şekilde engelleyecektir.

    5.Yönetim planının incelenmesi.

Sitelerin yönetim planına göre yönetilmesi zorunludur ve yönetim planları site özelinde hazırlanır. Çoğunlukla bazı inşaat şirketleri kırtasiyelerde satılan veya internet üzerinden indirilebilen yönetim planlarını tapuya verirler. Böyle durumlarda yönetim planları sitenin yönetimi ve huzuru açısından ters etki göstererek sorun haline gelir. Bu yüzden site yönetiminin siteyi yapan şirkette olmadığına dikkat edin çünkü Kat Mülkiyeti Kanunu 73. Maddeye göre yüklenici siteyi uzun süre yönetme hakkına sahip. İnşaat firması az önce belirtilmiş olan yönetim planıyla siteyi uzun süre yönetebilir. İncelemeden imzaladığınız alım-satım sözleşmesinde eğer site yönetimi maliklere değil de yüklenici firmaya aitse yıllarca yönetimde söz hakkınız olmaz.

Yönetim planları sonradan değiştirilebilir bunun için 4/5 oya ihtiyaç vardır ve bu oranı sağlamak her zaman kolay değildir. Bunun için yönetimin maliklere ait olduğuna dikkat etmeniz gerekir. Bu şekilde maliklerle vereceğiniz ortak kararlarla sitenin yönetimini herkes için huzuru, konforu ve güvenliği sağlayacak şekilde yönetim planını oluşturabilirsiniz.

Çelik Group A.Ş olarak site ve tesis yaşantısı için ihtiyacınız olan her türlü hizmeti profesyonel olarak sunuyoruz. Site ve tesis yönetiminde sunduğumuz dört dörtlük hizmet ile tecrübemizin konforunuz olması için titizlikle çalışıyoruz.

Diğer Gönderilere Gözatın
Özel Güvenlik Oryantasyon Eğitimi
Özel Güvenlik Oryantasyon Eğitimi
Toplu Yaşam Alanlarında Uyulması Gereken Kurallar
Toplu Yaşam Alanlarında Uyulması Gereken Kurallar
Evde Bitki Bakımı
Evde Bitki Bakımı
Neden Profesyonel Site Ve Tesis Yönetimi Tercih Edilmelidir?
Neden Profesyonel Site Ve Tesis Yönetimi Tercih Edilmelidir?
Sitede Yaşamanın Avantajları Nelerdir?
Sitede Yaşamanın Avantajları Nelerdir?
Peyzaj Tasarım Süreci ve Peyzaj Bakımı
Peyzaj Tasarım Süreci ve Peyzaj Bakımı
Site Yönetiminde Başarıyı Getiren Adımlar
Site Yönetiminde Başarıyı Getiren Adımlar
YÜKLENİYOR
TEKLİF ALMAK İSTİYORUM
TEKLİF AL
Teklif almak için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.
Ad ve Soyad
Telefon
E-posta
Mesaj