MENÜ
Çelik Yönetim Profesyonel Bina ve Tesis Yönetimi İzmir ÜYE GİRİŞİ

Peyzaj Tasarım Süreci ve Peyzaj Bakımı

Peyzaj Tasarım Süreci ve Peyzaj Bakımı

Peyzaj tasarımı; bir bahçe tasarımının ötesinde, çalışılacak alana uygun bir kompozisyon yaratmaktır. Geçmişte olduğu gibi günümüzde de bir prestij göstergesi olan peyzaj tasarımı, uygulandığı alana yalnızca güzellik değil, aynı zamanda çevredeki mikro iklime de katkı sağlayarak, erezyonun önlenmesine yardımcı oluyor.

Peyzaj tasarımında alanı tanımak, iklim koşullarını bilmek ve tasarımın sosyal-kültürel çevreyle uyumlu olarak hazırlanması önemlidir. Kentlerde bulunan toplu konut siteleri, ya da plazaların peyzaj tasarımları yapılırken, çevresel faktörler göz önünde bulundurulmalıdır. Örneğin; karayoluna yakın olan bir toplu konut sitesi için peyzaj tasarımı yapılacaksa, trafiğin akışı, egzoz dumanı ve çevrenin genel mimarisi göz önüne alınarak peyzaj tasarımı yapılmalıdır.  Peyzaj tasarımda arazinin yapısı, mevcut iklim şartları ve bitki örtüsü, tasarımı şekillendirecek diğer önemli etkenlerdendir. Yapılan arazi analizinin sonuçlarına göre hazırlanacak peyzaj tasarımı; sadece daha güzel ve sağlıklı olmakla kalmayacak, uzun ömürlü de olacaktır.

Peyzaj çalışması yapılacak alanda kullanılacak aydınlatma alternatiflerini, doğal afetlere karşı alınacak önlemlerini, enerji tasarrufunun sağlanmasını ve alanın güvenliğini kapsar. Tüm bunların yanında, peyzaj tasarımı yapılacak alanda konumlandırılacak kameriye ve çardak da peyzaj mimarisi konusudur.

Özellikle toplu konutlarda yapılacak peyzaj tasarımlarında; oturma alanları, çocuk oyun parkları, yürüyüş-bisiklet yolu gibi incelikli kullanım alanları ve bunların tasarımının sitenin konumuna ve karakterine göre hazırlanması yukarıda bahsettiğimiz gibi peyzaj tasarımını, bahçe düzenlemesinin ötesinde prestijli bir yaşamın göstergesi haline getirir.

Mevsimsel Peyzaj Bakımı

Oluşturulan peyzaj tasarımının güzelliğinin sürekli olması için düzenli peyzaj bakımı yapılması gerekmektedir. Tasarıma dahil olan her detayın bakımı, profesyonel kişiler tarafından yapılmalıdır.

Tasarıma dahil olan bitkilerin düzenli budamasının yapılması tasarlandığı haliyle kalıp formunu kaybetmemesi açısından önemlidir. Çimlerin yabani otlardan arındırılması, zamanında sulanıp biçilmesi, bitkilerin havalandırılmasının yapılması, mevsimine uygun gübrelenip gereken zamanlarda yerinin değiştirilmesi veya yenilenmesi peyzaj tasarımının her zaman sağlıklı ve güzel görünmesini sağlar. Mantar, bakteri ve virüslerin sebep olduğu bitki hastalıklarını ve böcekler yüzünden ortaya çıkan sorunları engellemek için bahçenin bakımı, koruma amaçlı olarak düzenli şekilde yapılmalıdır.

Çelik Group A.Ş olarak; tüm yaşam alanlarını güzelleştirecek ve hayat kalitesini arttıracak olan peyzaj çalışmalarımızı titizlikle gerçekleştiriyoruz. Konusunda uzman personeller ile site ve tesislerde ihtiyaç duyulan tüm hizmetler profesyonel bir şekilde uygulanmaktadır.

Diğer Gönderilere Gözatın
Sitede Yaşamanın Avantajları Nelerdir?
Sitede Yaşamanın Avantajları Nelerdir?
Siteden İş yeri veya Konut Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Konular
Siteden İş yeri veya Konut Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Konular
Evde Bitki Bakımı
Evde Bitki Bakımı
Site Yönetiminde Başarıyı Getiren Adımlar
Site Yönetiminde Başarıyı Getiren Adımlar
Neden Profesyonel Site Ve Tesis Yönetimi Tercih Edilmelidir?
Neden Profesyonel Site Ve Tesis Yönetimi Tercih Edilmelidir?
Toplu Yaşam Alanlarında Uyulması Gereken Kurallar
Toplu Yaşam Alanlarında Uyulması Gereken Kurallar
Özel Güvenlik Oryantasyon Eğitimi
Özel Güvenlik Oryantasyon Eğitimi
YÜKLENİYOR
TEKLİF ALMAK İSTİYORUM
TEKLİF AL
Teklif almak için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.
Ad ve Soyad
Telefon
E-posta
Mesaj