MENÜ
Çelik Yönetim Profesyonel Bina ve Tesis Yönetimi İzmir ÜYE GİRİŞİ

Evde Bitki Bakımı

Evde Bitki Bakımı

Evinizin havasını değiştirmek, evinizi keyifli hale getirmek ya da evinizde kendinize ait ufak bir bahçeniz olsun istiyorsanız evde bitki yetiştirmek aradığınız çözüm olabilir.

Evde saksı çiçekleri ve salon bitkisi yetiştirmek yeni bir tercih değil ancak pandemiyle birlikte evde domates, salatalık ya da yeşillik yetiştirme fikri popüler oldu.

Evde Bitki Yetiştirmek

Evde bitki yetiştirmek için öncellikle hangi yeşilliği yetiştirmek istediğinize karar vermelisiniz. Yiyebileceğiniz nane, maydanoz, reyhan, kekik gibi bitkileri tohumdan ekebilir ya da fidanlıktan satın alabilirsiniz.

Eğer bitkilerinizi tohumdan yetiştireceksiniz aldığınız tohumun kaliteli olduğundan emin olmalısınız. Tohumunuzu eğer evde yetiştirdiyseniz, tohumunuz muhtemelen küçük bir tohumdur. Tohumunuz için uygun toprağı seçtikten sonra, tohumunuzu belirli aralıklara toprağın üzerine serin ve üzerini kapatacak kadar toprak örttükten sonra can suyunu verin. Küçük tohumları çok derine gömmeye dikkat edin. Tohumları birbirine çok yakın mesafede serersiniz, köklerinden hava almalarını engellemiş olursunuz.

Eğer bitkilerinizi fidandan yetiştirmek istiyorsanız, aldığınız fidanın yaprakları kahverengi ya da sarı değil yeşil olmalı; kökleri ise sarı ya da beyaz olmalı.

Bitkilerinizi yetiştirmek için saksılar satın alacağınız gibi evinizde bulunan malzemeler ile kendi yaratıcılığınızla saksınızı tasarlayabilirsiniz. Bitkilerinizin ömrünün uzun olması için saksılarınızı senede bir kez değiştirmeniz tavsiye edilir.

Bitkilerinizi yerleştirirken suyu iyi emen ve bitkiyi iyi besleyen toprak türü seçmelisiniz. Evde bitki yetiştirmek için kullandığınız saksının altı delik olmalıdır. Böylece saksının altlığında biriken su bitkinizi beslemeye devam edecektir.

Bitkinizi konumlandırırken göz önüne almanız gereken en önemli konu ışık olmalıdır. Bitkiler güneş ışığını çok severler ancak her bitki için ışığa göre konumlandırma değişecektir. Fesleğen, nane, kekik gibi bitkiler gölge yerlerde de yetişebilirler ancak domates yetiştirmek için gerekli olan gün ışığıdır. Saksıda domates yetiştirmek istiyorsanız, saksınızı güneş gören bir yere konumlandırmanız gerekir. Güneş ışığını iyi ayarlamak için şemsiye, tente gibi gölgelik kullanabilirsiniz. Bitkiler güneş ışığını severler ancak çok fazla güneş ışığına maruz kalmaları onlara zarar verir. Bitkiniz için güneş ışığına göre doğru konumlandırmak için yetiştireceğiniz bitkinin güneşe ne kadar ihtiyacı olduğunu öğrenmeniz gerekir. Güneş ışığının dışında bitkinizin nem ve sıcaklık ihtiyacını da göz önünde bulundurmanız gerekir. Bazı bitkilerin neme doğrudan güneş ışığından daha fazla ihtiyacı olabilir. Bazı bitkiler ise gölgelik yerleri tercih ederler.

Hangi bitkiyi yetiştireceğinize karar vermeden bitkinin güneş ışığı ihtiyacıyla evinizin güneşe göre konumunu karşılaştırmanız tavsiye edilir. Eğer evinizin güneşe göre konumu yetiştireceğiniz bitkinin güneş ışığı ihtiyacıyla eşleşmiyorsa, başka bir bitki tercih etmelisiniz.

Bitki yetiştirirken dikkat edilmesi gereken diğer bir konu ise bitkilerinizi zararlılardan korumaktır. Bitkilerinizi gözlemlemelisiniz. Yapraklarda renk değişikliği ve küçük ısırıklar zararlıların habercisi olabilir. Bitkileriniz bu noktaya gelmemesi için onlara doğru bakım formülleri uygulamayı tercih edebilirsiniz. Bitkiniz için seçeceğiniz bakım formülündeki vitaminler bitkinizin sağlıklı büyümesini ve uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır.

Çelik Group A.Ş olarak, ister iş yeriniz ister eviniz olsun, yaşadığınızın yerin kusursuz olmasını odağımıza alarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Olduğunuz yerlerin bakımı için 360 derece dört dörtlük profesyonel hizmet veriyoruz.

 

 

Diğer Gönderilere Gözatın
Sitede Yaşamanın Avantajları Nelerdir?
Sitede Yaşamanın Avantajları Nelerdir?
Peyzaj Tasarım Süreci ve Peyzaj Bakımı
Peyzaj Tasarım Süreci ve Peyzaj Bakımı
Neden Profesyonel Site Ve Tesis Yönetimi Tercih Edilmelidir?
Neden Profesyonel Site Ve Tesis Yönetimi Tercih Edilmelidir?
Toplu Yaşam Alanlarında Uyulması Gereken Kurallar
Toplu Yaşam Alanlarında Uyulması Gereken Kurallar
Siteden İş yeri veya Konut Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Konular
Siteden İş yeri veya Konut Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Konular
Site Yönetiminde Başarıyı Getiren Adımlar
Site Yönetiminde Başarıyı Getiren Adımlar
Özel Güvenlik Oryantasyon Eğitimi
Özel Güvenlik Oryantasyon Eğitimi
YÜKLENİYOR
TEKLİF ALMAK İSTİYORUM
TEKLİF AL
Teklif almak için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.
Ad ve Soyad
Telefon
E-posta
Mesaj